Bütünleşmiş Strateji Terörü Vuracak

Kuzey Suriye’deki terör tehdidi Ankara’yı harekete geçirdi. DAEŞ’i sınırından geri püskürtmek isteyen Türkiye’nin, Davutoğlu’nun dile getirdiği ‘Bütünleşmiş Strateji’ ile bölgede yeni terör gruplarını da önlemek istediği belirtiliyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun […]

Kuzey Suriye’deki terör tehdidi Ankara’yı harekete geçirdi. DAEŞ’i sınırından geri püskürtmek isteyen Türkiye’nin, Davutoğlu’nun dile getirdiği ‘Bütünleşmiş Strateji’ ile bölgede yeni terör gruplarını da önlemek istediği belirtiliyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun DAEŞ’e karşı kara operasyonunu da içeren bütünleşmiş strateji önerisi, bölgedeki terör tehdidine dikkati çekti. Türkiye’nin sınıra dayanmış DAEŞ militanlarını Suriye içlerine püskürtmek istediği belirtilirken, ikinci en önemli tehlikenin de DAEŞ’in boşaltığı bölgelere yeni terör gruplarının yerleşmesi olduğu belirtiliyor. Türkiye bu nedenle uluslararası koalisyonun bölgeye müdahale etmesini, hava operasyonları ile bütünleşmiş kara operasyonları yapılarak önlem alınmasını istiyor. Uzmanlara göre bu yapılmazsa Kuzey Suriye’deki terör tehdidi büyüyebilir.

ORTAK  HAREKAT

STAR’a konuşan Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşin, Türkiye’nin dile getirdiği “bütünleşmiş strateji” kapsamında, uluslararası toplumla birlikte operasyon yapmak niyetinde olduğunun görüldüğünü kaydetti. Operasyonun ABD Hava Kuvvetleri liderliğinde düzenlenmesinin muhtemel olduğunu belirten Caşin, Rusya ile de mutabakat arandığını ifade etti. Türk ve Rus uzmanların görüştüğü bilgisini veren Caşin, konunun özellikle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Barack Obama’nın da katılacağı Antalya’daki G20 zirvesi sonrası netlik kazanmasının beklendiğini ifade etti.

TEHDİT BÜYÜK

Caşin, “Türkiye, DAEŞ’in Türkiye sınırlarından uzağa geri püskürtülmesi ve emniyetli bölgenin oluşturulmasını istiyor. Müttefikleri ile birlikte hareket eden Türkiye kendi menfaatlerini de koruyacaktır. Esad’ın Halep’teki operasyonları sürüyor. Önlem alınmazsa 2 milyonluk yeni mülteci dalgası gelecek. Özellikle Avrupalı müttefikler Türkiye’nin bu endişesini çok iyi anlıyor” diye konuştu.

SETA Güvenlik Uzmanı Murat Yeşiltaş da Türkiye’nin terör tehdidi ile ilgili endişelerinin belirleyici olduğunu belirterek, DAEŞ’in bölgeden çıkarılmasıyla sorunların bitmeyeceğini, El Nusra, El Kaide, PKK gibi terör örgütlerinin bölgedeki varlığını arttıracağına dikkati çekti. Konunun Türkiye’nin sınır güvenliğini tehdit ettiğine dikkati çeken Yeşiltaş, böyle bir operasyon için 3 meşru zemin olduğunu belirterek bunları ‘Sınırdaki DAEŞ varlığı, yeni terör gruplarının oluşumu ve yeni mülteci akını tehdidi’ olarak sıraladı. PYD’nin, savaşmadan Tel Abyad’ı ele geçirdiğini hatırlatan Yeşiltaş, Türkiye’nin isteğinin haklı olduğunu ifade etti.

PUTİN: RUSYA SAVAŞA HAZIR

Vladimir Putin, Rus Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’deki operasyonlarının ordunun savaşa hazırlık düzeyini yükselttiğini belirtti. Putin, “Zamanında aldığımız önlemler savaşa hazırlık düzeyimizi ve Silahlı Kuvvetlerimizin imkanlarını yükseltti. Bunu Suriye yönetiminin talebi ve ricasıyla gerçekleştirdiğimiz terörle mücadele operasyonlarımız kanıtladı” dedi. Putin, Rusya’nın savunma alanındaki işletmelerinin aktif bir şekilde çalıştığını ve orduyu yeni roket sistemleri, nükleer ve çok amaçlı denizaltıları ve deniz üstü gemilerle donattıklarını belirtti.

KARA DELİLLERİ

Bu arada Moskova, Suriye’de sadece hava operasyonu düzenlediğini iddia etse de, aktivistler Rus askerlerinin cephedeki çatışmalarda çekilmiş fotoğraflarını ve Suriye’deki konumlarını gösteren haritalar yayımladı. Moskova merkezli Çatışma İstihbarat Takımı (CIT) isimli aktivist grup, Suriye’deki Rus kara askerlerinin nerelerde mevzilendiklerini tespit ettiklerini öne sürdü. Moskova ise , Suriye’de yalnızca eğitimci ve danışmanlarının olduğunu iddia ediyor. Reuters haber ajansına konuşan ABD güvenlik güçleri, Rusya’nın Suriye’deki hava saldırılarının başladığı 30 Eylül’de 2 bin askerinin olduğunu, ilerleyen dönemde de bu sayının yaklaşık olarak iki katına çıktığını söylemişti.

111120150035270410043_3

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

KİLİS’in karşısındaki Suriye köylerinde DAEŞ ile muhalif grupların oluşturduğu Fetih Ordusu arasında başlayan çatışmalar aralıklarla sürüyor. Patlamaların meydana geldiği Soran ve Havran köylerinden yükselen dumanlar Türkiye tarafından da görülürken, bölgede koalisyon savaş uçakları ise keşif uçuşu yapıyor. Öte yandan rejimin de Rusya’nın  hava desteği verdiği operasyonları Halep’te ve Türkmen bölgesinde yoğunlaşmış durumda. Rus uçaklarının Halep’te muhaliflerin denetimindeki 5  mahalleye düzenlediği hava saldırısında 10 kişi hayatını kaybederken, Gimam’da Türkmenlerle rejim güçleri arasındaki çatışmalar sürüyor. Türkmen birliklerin, 4 gün önce rejimin kontrolüne geçen Gimam köyünü almak için karşı saldırıya geçtiği ve ilerleme kaydettiği belirtiliyor. Rejimin, Kuveyris askeri havaalanına yakın köylere 80’den fazla ‘varil bombası’ attığı, Ayşe köyünde 12’si çocuk 20 sivilin hayatını kaybettiği belirtiliyor.